TRIBAL ŠPERKY

Naila  www.naila.cz

 

 

Nepřehlédnutelné! Toto slovo asi nejlépe vystihuje charakter šperků, kterými se krášlí tanečnice stylů TRIBAL. Náramky, přívěsky, náhrdelníky, čelenky, prstýnky .. vždy jsou tyto kovové ozdoby velké až masivní, z obyčejného kovu či stříbra. Charakteristický je zašlý vzhled, bývají zdobené tepanými ornamenty, barevnými sklíčky či kameny jako je lazurit, jadeit, karneol a další.

Kuchi, hazara, turkoman, banjara! Připadají vám ty názvy povědomé, čtete je u názvů šperků na on-line obchodech a tušíte co znamenají? Označují kmeny či oblasti osídlené určitými kmeny a upřesňují tak styl a původ šperku. Stejně jako u nás najdete odlišnosti v lidových krojích podle oblastí, najdete i ve špercích z různých částí Afganistánu, Pákistánu, Indie atd. rozdíly ve zdobení a celkovém vzhledu. Nejpopulárnějším termínem na webech o tribal dance je určitě Kuchi, což je název kmenů z centrálních částí Afganistánu a Pákistánu, ozdoby jsou masivní, zdobené mozaikou barevných sklíček a rolničkami (viz foto). Turkoman šperky jsou jemnější, krásně zdobené tepanými ornamenty a delšími řetízky. (viz foto).

Každý kus je unikátní! Opravdu lze s klidným svědomím říct, že co kus, to originál. Ručně vyráběné šperky, byť ze stejné oblasti původu, se liší v drobných detailech zpracování, zdobení a i v nedokonalostech. Korálky a sklíčka někdy mohou vypadnout z mozaiky, kovový kroužek se vyvlékne, ale to nic neubírá šperkům na autentičnosti a kráse. Nelze u všech napsat „nenošené a nepoužité“, ale proč by takové měly být? Nejsou to lesklé, obyčejné plíšky z výrobní linky továrny. V každém šperku je tak trochu tajemství.

Osobní zkušenosti? Chtěla jsem tančit s originálními šperky, takže jsem je nejdříve dovezla jen pro sebe, a to přímo ze zemí původu. A okamžitě jsem propadla jejich osobitému kouzlu, takže jsem se rozhodla je začít dovážet i prodávat a těší mne zájem i kladné ohlasy českých tribal tanečnic.

 

Naila